10.9.13

OC, czyli nie wszystko przez net

Jak korzystnie ubezpieczyć samochód?Wśród najbardziej stresujących sytuacji w życiu, psychologowie nie wymieniają kupna/ zamiany samochodu. A powinni :-)

Faktycznie najtrudniejszym przeżyciem ostatniego miesiąca była dla mnie zamiana samochodów. Na szczęście wszystko przebiegło pomyślnie i jeżdżę już nowym autem (starym, ale nowym dla mnie). To już kolejne auto w moim życiu a przeżywam zawsze, jakby to był pierwszy raz i nie ma znaczenia, czy odbieram nowy samochód z salonu czy stary z autohandlu. Samochód to samochód i masa emocji, stresu ale też zachodu (szczególnie z rejestracją).

Kilka wskazówek przy ubezpieczaniu, czyli jak nie przepłacać:


1. Warto mieć zaufanego agenta, ale dziś nie jest to już koniecznie. 
2. Warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń w necie. Uwaga! Nie podajemy danych osobowych, jeśli nie chcemy skorzystać z zakupu. To obowiązuje zawsze. Inaczej zasypie nas masa ofert.
3. Porównywarki podają nam cenę orientacyjną. Niestety nie uwzględnią wszystkich zniżek, które możemy uzyskać. Dlatego:

4. Poznając cenę orientacyjną (lub nie, ale jednak zalecam, nawet z ciekawości) udajemy się do agencji, współpracującej z wieloma ubezpieczalniami, bądź do agenta sprawdzonej ubezpieczalni (jeśli takiego mamy), który przywiezie polisę w umówione miejsce - to rozwiązanie proponuję jednak przy kontynuacji polisy. 
Pracownik lokalnej agencji ma tę przewagę nad zakupem w sieci, że uwzględni wszystkie możliwe należne zniżki. Jeśli wiemy, że możemy uzyskać korzystniejszą cenę, mówmy o tym, bądź zmieńmy agenta. Najwyżej wrócimy z inną sprawą, ale na tę chwilę szukamy tego, czego potrzebujemy.

Na miejscu możemy dopytać o wszelkie warianty i warunki. Ja dzięki temu poza obowiązkowym OC mam jeszcze mini AC (na którym mi zależało). Wystarczy.

Dotychczas samochód zawsze miałam z pełnym pakietem AC (co przydało mi się tak naprawdę raz: gdy w poprzednim samochodzie uszkodziłam bok). Różnie bywa z wypłacalnością AC, dlatego wybór rzetelnej ubezpieczalni jest kluczowy (moja naprawa odbyła się w rozliczeniu bezgotówkowym pomiędzy ubezpieczalnią a warsztatem. Całość procedur trwała dla mnie może łącznie godzinę).
5. Zwróć uwagę, że wszystkie ubezpieczalnie reklamują się jako najtańsze, jednak moje osobiste porównanie wykazało, że wśród znanych ubezpieczalni najkorzystniej wypada Allianz (obecnie mam u nich OC a mini AC w PZU, ponieważ tylko oni je oferują). Dodatkowo za lojalność dostałam dodatkową zniżkę (ponieważ poprzedni samochód również ubezpieczałam w Allianz, tyle że w pakiecie). Tak. Nasza lojalność jest jak najbardziej możliwa do wyceny. Korzystajmy z tego.

Z ubezpieczalniami i bankami nie ma co kierować się reklamą ani sentymentem. Renoma jednych i drugich nie bierze się znikąd, ale też się zmienia. Allianz ma opinię najdroższego ubezpieczyciela i zupełnie niesłusznie. Ja osobiście nie rozważam nawet ubezpieczenia w firmach noname, których też nie brakuje. Zakup ubezpieczenia przez net? 
Powiem tak: jeszcze poprzedni samochód miałam 8 lat. Kontynuacja polisy u tego samego ubezpieczyciela była całkiem korzystna. Przedstawicielka kontaktowała się ze mną telefonicznie, ustalałyśmy warunki, polisa przychodziła na maila i jednocześnie była wysyłana kurierem. Raz wkradł się błąd do formularzy i zaczęło się odsyłanie, potwierdzanie. Przy tym przerzucone zostało tyle papieru, że nie chciałabym tego znowu przeżywać. Totalna strata czasu.  


Ważne, żeby zawsze poruszyć temat zniżek i się nie wstydzić, o czym zdarzało mi się słyszeć. Systemy zniżkowe po to są. 

Ciekawostka: w Allianz, przy zakupie ubezpieczenia mieszkania dostaje się dodatkową zniżkę do ubezpieczenia samochodu (nie pamiętam teraz czy do OC czy do AC), ale była spora. Jeśli agent sam o tym nie powie, warto zapytać, jak jeszcze można obniżyć składkę. W końcu to zobowiązanie na rok.